Skip links

Asystenci Wsparcia – jakie są zadania i wyzwania programu?

Postawiono Ci diagnozę i zaproponowano kosztowne oraz długotrwałe leczenie? Po wypadku borykasz się z konsekwencjami urazy rdzenia kręgowego? Dotychczasowe próby ratowania stopy cukrzycowej spełzły na niczym i zachodzi konieczność jej amputacji? A może straciłeś kończynę w wypadku? Nie jesteś sam! Ta świadomość z pewnością pomaga w trakcie powrotu do pełni sił. Jeżeli szukasz wsparcia, poradnictwa, ale też dobrego przykładu jak doskonale można funkcjonować po urazie rdzenia, amputacji ręki lub nogi, to przedstawiamy Asystentów Wsparcia. Zespół osób z różnymi niepełnosprawnościami, które są otwarte na drugiego człowieka, chętne do pomocy i udzielania wsparcia.

 

Program Asystenci Wsparcia – cele i zamierzenia

Po operacji i wypadku możesz się czuć zagubiony, niepewny, mieć setki pytań i tysiące wątpliwości, a przede wszystkim osamotniony. Wydaje Ci się, że ani lekarze, ani rodzina i przyjaciele nie są w stanie Cię zrozumieć, a ich słowa wsparcia i pocieszenia to puste frazesy? Może trudno w to uwierzyć, ale członkowie programu Asystenci Wsparcia byli w tym samym miejscu kilka miesięcy lub lat temu, mierzyli się z taką samą stratą, bólem i koniecznością nauczenia się żyć na nowo. Czy jest ktoś jeszcze bardziej wiarygodny w opowieści niż osoba, która przeżyła amputację, uraz rdzenia? Z myślą o tym poczuciu niezrozumienia i samotności powstał program asystencki dla osób z niepełnosprawnością, który docelowo ma zajmować się kompleksowym wsparciem psychologicznym i merytorycznym. Jak piszą „Asystenci Wsparcia to osoby, które jeszcze niedawno borykały się z takimi samymi wątpliwościami. Doświadczali zwątpienia, niepokoju i zrezygnowania. Mają za sobą wiele trudnych chwil, ale dzięki sile woli, a także przy pomocy odpowiednich osób, udało się im wyjść na prostą i teraz z chęcią pokażą Ci, jak to zrobić. Pomogą Ci w radzeniu sobie z trudnościami, jakie niesie ze sobą zmiana, zwłaszcza nieoczekiwana i nieplanowana. Wesprą Cię w procesie adaptacji do nowej rzeczywistości i pomogą uczynić ją lepszą“. Członkowie podpowiedzą, jak sobie radzić z codziennymi obowiązkami, na jakie aspekty podczas zakupu protezy warto zwrócić uwagę, przybliżą proces rekonwalescencji i fizjoterapii oraz pokażą na swoim własnym przykładzie, jak ciężka praca, systematyczność i zaangażowanie w nową rolę wpłynie na jakość życia po wypadku, amputacji i urazach. Wszystko to po to, abyś szybciej na przysłowiowe nogi i mógł cieszyć się życiem w miarę swoich aktualnych możliwości.

 

Jakiej pomocy udzielają Asystenci Wsparcia?

Przede wszystkim służą ramieniem, ciepłym słowem i wsparciem merytorycznym, bazującym na latach doświadczeń życiowych i pokonywania słabości. Repertuar rad jest szeroki. Tomasz Grell uczy akceptacji odczuć „trzeba uwolnić z siebie wszystkie emocje – chcesz płakać – płacz, chcesz krzyczeć – krzycz – wszystko to jest prawidłowym odruchem po tak traumatycznym wydarzeniu. Akceptacja całej tej sytuacji przyjdzie z czasem (…)”. Łukasz Ostrowski podkreśla, że „walka z ogromnym bólem fizycznym jak i psychicznym była bardzo długa i trudna, ale powiedziałem sobie: będę i chcę żyć dla siebie dla i dla swojej rodziny! Długie godziny rehabilitacji z każdym tygodniem przynosiły nadzieję na lepsze jutro. Mimo myśli, że to się nie uda, WALCZYŁEM – z samym sobą…“. Jak widzisz, Asystenci Wsparcia nie ukrywają gorszych chwil, tylko mówią jak jest – trudno, ciężko, momentami bez sensu, ale wszystko to, prowadzi do samodzielności i sprawności. Wielu naszych Asystentów dzięki protezom jest jeszcze bardziej sprawna, niż przed amputacją. Mówi o tym Ania Dębowska: „oprócz zadań dnia codziennego, tańczę taniec towarzyski, orientalny i latino, pływam, żegluję i niedawno zaczęłam kurs nurkowania, a w planach mam jeszcze kurs instruktora żeglarstwa, ponadto dużo chodzę i rekreacyjnie jeżdżę rowerem“. Kasia Maciąg to potwierdza i mówi: „Czy przed wypadkiem pojechałabym na wakacje stopem do Portugalii prosto z obozu snowboardowego dla kobiet? Zapewne nie, a to właśnie zrobiłam jesienią 2019. Nic nie jest nierealne, jeśli naprawdę tego chcesz“.

Na indywidualnych lub grupowych spotkaniach z Asystentami Wsparcia możesz liczyć na rady jak pokonywać schody, jak pielęgnować protezę, czego się wystrzegać, jakie są przydatne triki, które Asystenci wypracowali przez lata. Możesz pojechać z nimi na obozy sportowe, spotkać się w większym gronie i wymienić doświadczenia oraz podzielić się własnymi spostrzeżeniami. Będą z Tobą na każdym etapie Twojej choroby czy też powrotu do zdrowia, mogą pojawić się jeszcze przed operacją, jak i tuż po niej, podczas pierwszych miar protezy, zbierania niezbędnej dokumentacji leczenia oraz w drodze na życiowe szlaki.

 

Kto może skorzystać z Asystentów Wsparcia?

Każdy, kto czuje potrzebę rozmowy o swoim lęku, niepewności związanej z niepełnosprawnością, wsparcia od osoby, która mierzy się z podobną niepełnosprawnością. Możesz to być Ty, ale równie dobrze może zgłosić się Twój bliski. A może to właśnie bliska Ci osoba straciła kończynę i potrzebuje pomocy? Podopiecznym Asystentów Wsparcia może być każda osoba, która znalazła się w nowej rzeczywistości i próbuje sobie z nią radzić.

Jeżeli nagły wypadek, choroba lub wada wrodzona sprawiła, że konieczna była amputacja, a na samą myśl o tym ile tracisz, dostajesz mdłości, to grupa Asystenci Wsparcia jest dla Ciebie. Możesz zawsze liczyć na Anię, Bartka, Tomka, Monikę, Roberta oraz Kasię.

Zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem maila lub nr telefonu (601 893 799), obserwowania grupy na Facebooku i Instagrama.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.