Skip links

Crowdfunding – co to jest i dlaczego jest to dobry sposób na gromadzenie środków na leczenie i rehabilitację?

Potrzebujesz środków na leczenie i rehabilitację? Może zabrakło Ci pieniędzy na wykupienie leków? Może potrzebujesz długotrwałego wsparcia finansowego ze względu na pogarszający się stan zdrowia? A może udało Ci się uzyskać zgodę na leczenie za granicą Polski, ale koszty operacji i zakwaterowania tam przekraczają Twoje możliwości? Rozwiązań jest wiele! Nie jesteś sam! Możesz poprosić sąsiadów, udać się po zapomogę do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, uzyskać wsparcie z programów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ale możesz też poprosić o pomoc zupełnie obcych ludzi. Jak? Wykorzystaj moc Internetu! Załóż e-skarbonkę czyli wirtualną puszkę – cel na platformie crowdfundingowej.

 

Crowdfunding – co to znaczy?

Crowdfunding można przetłumaczyć na finansowanie społecznościowe. Na czym polega? Karol Król definiuje ją, jako gromadzenie i alokację kapitału przekazywane na rzecz rozwoju określonego celu, inicjatywy, projektu. Finansowanie to obejmuje dużą liczbę drobnych wpłat, dokonywanych przez osoby zainteresowane niesieniem bezinteresownej pomocy lub chęcią zyskania świadczenia zwrotnego (udziały, akcje). Niezbędne jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, aby gromadzić środki, udostępniać zbiórkę i ją promować. Nie musisz mieć pozwoleń, a często i dokumentów (choć przy zbiórkach na leczenie jest to raczej wymagane!), dzięki czemu stanowią niską barierę wejścia.

Termin ten, choć zbliżony, nie jest jednak zbiórką publiczną! Co różni dwa terminy? W crowdfundingu zakłada się wynagrodzenie dla osób wpłacających środki na rzecz danego projektu. Może to być akcja firmy, udział w projekcie, produkt końcowy zbiórki (zaproszenie na seans, pokaz, płyta DVD z filmem), nagroda podziękowanie, ale też naprawdę symboliczny gest, np. wirtualny dyplom dla darczyńcy. Zbiórka publiczna nie wynagradza darczyńców. Dzisiaj te różnice się zacierają i nie ma w tym niczego złego.

Jak to wygląda w praktyce? Crowdfunding w Polsce

Początek rozluźnienia regulacji dotyczących zbiórek i tej formy finansowania społecznego, datuje się na 2014 rok, kiedy to Bronisław Komorowski podpisał ustawę o prowadzeniu zbiórek publicznych. To prawda, platformy zbiórkowe istniały już wcześniej, ale były to najczęściej fundacje zbierające środki. Dziś są to po prostu przedsiębiorstwa crowdfundingowe, a ich zakres jest bardzo szeroki. Niestety, nie doczekaliśmy się jeszcze regulacji dotyczących stricte crowdfundingu, mimo zapowiedzi Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego.

Jakie są cele zbiórek crowdfundingowych? Różne! Projektem może być dowolne przedsięwzięcie biznesowe, kulturalne, naukowe czy społeczne. Może to być założenie firmy lub jej rozwój, odnowienie parku rozrywki, budowa kina, produkcja filmu, organizacja pomocy humanitarnej, spłata kredytów i zasłużeń, zakup sprzętu ortopedycznego, leczenie, ale też produkcja nowego produktu, podjęcie studiów na uczelni rodzimej lub zagranicznej, itd.

W świetle polskiego prawa crowdfunding można stosować w formie opartej na darowiznach, pożyczkach, ale też formie przedsprzedaży, sprzedaży udziałów spółek oraz akcji spółek akcyjnych.

W Polsce powstało wiele efektywnych portali crowdfundingowych, z których Polacy korzystają coraz częściej. Choć początkowo były zarezerwowane dla przedsiębiorców lub artystów, dziś z powodzeniem możesz założyć swój dowolny projekt, od studia tańca, przez szkołę językową, plac zabaw dla dzieci, aż po leczenie Twoje, Twoich bliskich.

 

Mam Moc – platforma wspierająca osoby z niepełnosprawnością

Jedną z takich platform jest MamMoc.pl. Założona przez Fundację Moc Pomocy zyskuje coraz większą popularność. Za jej pośrednictwem możesz założyć konto i zbiórkę na leczenie, zakup sprzętu ortopedycznego, rehabilitację itd. Do dyspozycji masz nie tylko e-puszkę, ale też subkonto, na które mogą wpływać darowizny z 1% podatków. Jeżeli za platformą crowdfundingową stoi znana i wiarygodna fundacja, a tak jest w tym przypadku, darczyńcy mają pewność, że środki, które wpłacają rzeczywiście trafiają na konto potrzebujących.

Na jakich zadaniach się koncentruje platforma Mam Moc? Przede wszystkim stanowi platformę zbiórkową do zapewnienia niezbędnych środków na leczenie, zakup sprzętu ortopedycznego. To oczywiste cele platformy, ale to nie wszystko! Mam Moc zapewnia wsparcie w zakresie rehabilitacji, sprzętu ortopedycznego, konsultacje psychologiczne, a w razie potrzeby porady prawne. Platforma zajmuje się kompleksową opieką beneficjenta, zarówno zapewniając mu wsparcie psychologiczne zaraz po wypadku, w trakcie choroby, jak również doradztwo sprzętu ortopedycznego czy rehabilitacyjnego. Wsłuchuje się w potrzeby ludzi i wychodzi im naprzeciw, organizując spotkania z Asystentem Wsparcia, który podpowie, jakie moduły w protezach się sprawdzają, w jaki sposób sobie radzić ze schodami czy zwyczajnym życiem towarzyskim po tak dużej zmianie, jaką jest amputacja kończyny. Aby zapewnić wysoką jakość i permanentne wsparcie, postawiono na rozwój współpracy z Menadżera Rehabilitacji, który podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat niezbędnych ćwiczeń, zabiegów i oprzyrządowania ortopedycznego.

 

Jeżeli chcesz wesprzeć cel, który znalazłeś na mammoc.pl/zbiorki, to wystarczy kliknąć przycisk „wpłać teraz”, umieszczony po prawej stronie w zakładce każdej zbiórki. Postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami.

Jeżeli masz potrzebę realizacji któregoś celu i pomysłu, w którym możemy Ci pomóc, prosimy, zgłoś się do nas za pośrednictwem maila (biuro@mammoc.pl) lub telefonu (tel. 881 035 005).

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.